Mieszadła zanurzeniowe są najbardziej praktycznym, wydajnym rozwiązaniem do mieszania medium w komunalnych i przemysłowych oczyszczalniach ścieków. Modele Zenit oparte są na koncepcji modułowej: silniki o wysokiej sprawności połączone są ze śmigłami o różnych kształtach, rozmiarach i materiałach. Zapewnia to niezwykłą wszechstronność, ponieważ produkt można skonfigurować tak, aby zoptymalizować wydajność w zależności od rodzaju oczyszczanej cieczy.

Asortyment jest podzielony na 2 typy: seria ZMD z przekładnią bezpośrednią i seria ZMR z przekładnią redukcyjną.

Wszystkie modele są produkowane z żeliwa GJL-250 ze śmigłem ze stali nierdzewnej. Seria ZMD została ostatnio rozszerzona o nowe modele ZMXD, produkowane w całości z odlewanej stali nierdzewnej AISI 316. Są one przeznaczone do pracy z cieczami agresywnymi.

Silniki w klasie sprawności IE3, stosowane już w serii pomp zatapialnych UNIQA, mają moc od 0,75 do 7,5 kW przy 4, 6 lub 8 biegunach i charakteryzują się doskonałą sprawnością energetyczną i niezawodnością. Czujniki temperatury zapobiegają ewentualnym uszkodzeniom na skutek nadmiernego przegrzania silnika i łożysk.

Stosowane są dwa uszczelnienia mechaniczne z węglika krzemu (SiC) dla modeli ZMD i trzy dla modeli ZMR, zainstalowane w komorze olejowej wraz z czujnikiem wilgotności. Wszystkie śmigła wykonane są z precyzyjnie odlewanej stali nierdzewnej AISI 316 o średnicach od 200 do 650 mm. Posiadają one samooczyszczającą się konstrukcję o doskonałej sprawności hydraulicznej. W tyle śmigieł znajduje się specjalne rozwiązanie techniczne zapobiegające przedostawaniu się włókien, które mogłyby okręcić wokół wału i zablokować silnik.

Mieszadła serii Zenit ZMD i ZMR mogą być stosowane w procesach denitryfikacji, nitryfikacji i homogenizacji w zakładach komunalnych i przemysłowych. Mogą być stosowane w instalacjach pojedynczych lub mnogich, w tym w połączeniu z układami dolnego napowietrzania.

Technicy firm Zenit i Pumpexpert są wykwalifikowani do analizowania i proponowania najlepszych rozwiązań dla indywidualnych potrzeb klienta, od projektu instalacji po dostawę komponentów i materiałów.