Firma Pumpexpert S.A. oraz producent pomp Toyo mają bogate doświadczenia w zakresie pogłębiania, odmulania i oczyszczania zbiorników wodnych.

  1. Pogłębianie.

Pompy Toyo pozwalają na pogłębianie zbiorników, torów i szlaków wodnych, portów, marin i przystani. Pogłębianie może odbywać się z pokładu jednostek pływających z użyciem systemu rur na pływakach transportujących osady z dna na brzeg. Z brzegu operować można z użyciem dźwigu (napęd elektryczny) lub wysięgnika koparki (napęd hydrauliczny).

 

W czerwcu 2015 roku do Portu w Gdyni wpłynął jak do tej pory największy kontenerowiec w historii portu - MSC Charleston.

Poglebianie-odmulanie-i-oczyszczanie-zbiornikow-wodnych

Sprawdzona w różnych warunkach TOYO DP20 tym razem miała okazję pracować przy pogłębianiu wejścia do portu. Statki czekające na podejście do redy i dalej zawijające do portu, nanoszą wiele mułu, szlamu i piasku przez co zmniejsza się głębokość kanału. Naniesiony piasek spowodował iż w niektórych miejscach było około 0,5 m zapasu pod dnem płynącego giganta. Stąd tak pilna i awaryjna praca specjalistycznych służb portowych. Udało się udrożnić ten kanał między innymi dzięki dwudziestodniowej intensywnej pracy pompy do hydrotransportu typu DP.

 

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć dokumentujących pracę pompy typu Toyo DP oraz moment wpłynięcia kontenerowca do portu (część zdjęć, źródło dziennikbaltycki.pl).

poglebianie
poglebianie
  1. Odmulanie i czyszczenie

Pompy Toyo wykorzystywane są do odmulania i oczyszczania stawów i jezior, rzek i kanałów, osadników i lagun osadowych.

 

Na poniższym zdjęciu przedstawiono jezioro w Szwajcarii, którego wody zasilają elektrownię. Woda spływa z gór, niosąc ze sobą osady żwiru. Zbiornik musi być regularnie czyszczony, tak by reżim technologiczny elektrowni i pojemność jeziora były utrzymane na stałym poziomie.

Firma prowadząca powyższe działania używa pływającej jednostki wyposażonej w ramię z napędem hydraulicznym. Specyfika pogłębiarki pozwoliła zastosować pompę z napędem hydraulicznym średniej wielkości – DPH80B. Pompa z powodzeniem jest w stanie sprostać oczekiwaniom użytkownika zarówno w zakresie osiąganej wydajności jaki i wysokości podnoszenia.

Powyższy przykład dotyczy pompy Toyo z napędem hydraulicznym. Oczywiście do zadań odmulania i czyszczenia nadają się również pompy z napędem elektrycznym.